Pieniądze szczęścia nie dają – mogą twierdzić na serio tylko ci, którzy nigdy nie borykali się z ich niedostatkiem. Potrzeby każdej rodziny są tymczasem niemałe, toteż warto korzystać z rozmaitych programów oszczędnościowych. Ubezpieczenie na życie i dożycie to jeden z możliwych wariantów. 

Ochrona i oszczędzanie w jednym

Ubezpieczenie na życie i dożycie jest odmianą mieszanego ubezpieczenia na życie. Oprócz typowej ochrony właściwej polisie na życie, w trakcie umowy zawieranej na dłuższy okres (zwykle minimum 5 lat) odkładamy składki tworzące kapitał. Ten następnie wypłacamy na jej koniec, co może następować po przekroczeniu określonego wieku. Cel takiego oszczędzania jest dowolny – możemy nabyć lub wyremontować nieruchomość, czy np. zrealizować odkładane marzenie. Najczęściej jednak ubezpieczenie na życie i dożycie wykorzystuje się jako sposób na zapewnienie sobie dodatkowych środków po przejściu na emeryturę. Jednocześnie jest to doskonała metoda na zabezpieczenie bliskich na wypadek własnej śmierci. Tak jak w przypadku innych produktów ubezpieczeniowych, poprzez ich uposażenie. Unikamy wówczas przewlekłego postępowania spadkowego (a także podatku od spadków i darowizn) i mamy pełną dowolność wyboru osoby, której pozostawimy uzbierane w ramach takiej polisy środki. Tego typu ubezpieczenie można niekiedy rozszerzyć np. o ochronę zdrowia.

To może być jeden z elementów rozszerzonej ochrony

Ubezpieczenie na życie i dożycie ma zazwyczaj charakter mieszany, ponieważ w części jest ubezpieczeniem ochronnym, a częściowo oszczędnościowym lub inwestycyjnym. To ciekawy produkt dla tych, którzy myślą o zabezpieczeniu finansowym, w szczególności na emeryturze. Ale czy ubezpieczenie na życie i dożycie sprawdzi się również w sytuacji, w której najważniejszą kwestią jest dla nas zapewnienie sobie ochrony? Jest to polisa długoterminowa, która chroni również naszych bliskich. Co istotne, wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje możliwość rozszerzenia zakresu ochrony, m.in. o ochronę zdrowia. W takim przypadku ubezpieczenie na życie i dożycie staje się bardzo kompleksowym produktem, który odpowiada aktualnym potrzebom. Np. w przypadku zachorowania na COVID, ubezpieczony może liczyć na wypłatę świadczenia po pobycie w szpitalu. W razie śmierci może być pewny, że do jego bliskich trafią środki. 

Ubezpieczenie na życie i dożycie uczyni Cię gotowym na różne sytuacje

Jak ubezpieczenie na życie i dożycie może ochronić Cię w trakcie pandemii? Jeśli jesteś posiadaczem polisy na życie i dożycie, zapewne zastanawiasz się, jaką ochronę gwarantuje Ci ona w trakcie pandemii koronawirusa. Dla wszystkich sytuacja związana z COVID była zaskakująca. Również towarzystwa ubezpieczeń nie mogły przewidzieć skutków pandemii. Firmy ubezpieczeniowe dość szybko zareagowały na pandemię i starały się dostosować swoje produkty do aktualnej sytuacji. Najważniejszą potrzebą było zapewnienie ochrony finansowej na wypadek zakażenia wirusem COVID-19. Warto pamiętać, że, pomimo iż wirus nie jest wymieniony w OWU, ubezpieczonemu najczęściej przysługuje odszkodowanie za kilkudniowy pobyt w szpitalu. Na świadczenie można też liczyć w przypadku leczenia szpitalnego na koronawirusa – ubezpieczony dostanie odpowiednią kwotę za każdy dzień w szpitalu. Inną sytuacją, która może okazać się podstawą do wypłaty świadczenia, jest zdiagnozowanie poważnej choroby. Także niezdolność do pracy może skutkować wypłatą świadczenia – ostatnią sytuacją, objętą ubezpieczeniem, jest śmierć ubezpieczonego. 

Author

Jestem autorem i redaktorem tekstów o ubezpieczeniach na życie, ubezpieczeniach zdrowotnych i majątkowych.

Napisz komentarz