Jeśli pracujesz na umowę o pracę o pracę, zlecenie lub prowadzisz własną działalność gospodarczą, możesz zagwarantować ubezpieczenie zdrowotne członkom rodziny, którzy pozbawieni są świadczeń. Jednak czy wiesz, że nie możesz ubezpieczyć swojego partnera, jeśli nie macie ślubu lub swoich rodziców, jeśli razem nie mieszkacie? Przekonaj się, jak w praktyce działa rodzinne ubezpieczenie zdrowotne i kiedy wybrać prywatną opiekę medyczną

Kogo może obejmować rodzinne ubezpieczenie zdrowotne?

Wiele osób nie jest objętych ubezpieczeniem zdrowotnym, co oznacza, że nie mogą oni korzystać z bezpłatnej służby zdrowia. Jednak każda osoba odprowadzająca składki do ZUS-u może objąć ubezpieczeniem również członków rodziny, którzy uzyskują dzięki temu pełne prawo do korzystania ze świadczeń NFZ. Ile osób może korzystać z ubezpieczenia? Liczba jest dowolna, a proces rejestracji nic nie kosztuje. Warto pamiętać, że niezależnie od tego czy i ilu bliskich zdecydujesz się objąć ubezpieczeniem, wysokość Twojej składki nie ulegnie zmianie. 

Kogo możesz ubezpieczyć? Niestety, nie wszystkich bliskich. Przepisy jasno określają, że może to być tylko:

  • małżonek, który nie posiada prawa do ubezpieczenia zdrowotnego, czyli jest zatrudniony na umowę o dzieło lub nie wykonuje żadnej pracy, a dodatkowo nie ma prawa do zasiłku;
  • dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuka lub dziecko, dla którego ustanowiono opiekę, lub dziecko w ramach rodziny zastępczej bądź rodzinnego domu dziecka, aż do uzyskania przez nie 18 lat lub ukończenia 26. roku życia, jeśli nadal uczy się w szkole, uczelni lub jednostce naukowej prowadzącej studia doktoranckie bądź zakładzie kształcenia nauczycieli. Co ważne, w przypadku, gdy dziecko posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi, nie obowiązują ograniczenia wiekowe,
  • krewni wstępni (rodzice, dziadkowie) pod warunkiem, że pozostają z osobą ubezpieczoną we wspólnym gospodarstwie domowym. 

Objęcie ubezpieczeniem powinno nastąpić niezwłocznie, co w praktyce oznacza okres 7 dniu od wystąpienia okoliczności, które zobowiązują do zgłoszenia. Jest to np. utrata pracy przez małżonka. 

Jeśli pracujesz na umowę o pracę lub zlecenie, musisz przekazać tę informację pracodawcy, ponieważ to on opłaca składki. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, jedyną formalnością jest wypełnienie dokumentu ZCNA i przekazanie go ZUS-owi. 

Pamiętaj, że przepisy zobowiązują również do wyrejestrowania członka rodziny. Wtedy, gdy np. za sprawą zdobycia nowej pracy nie będzie już musiał korzystać z Twojego ubezpieczenia i otrzyma prawo do własnego. 

Chcę ubezpieczyć swojego partnera i rodziców – czy mogę to zrobić w ramach NFZ?

Problem pojawia się, gdy chcesz, aby Twoje ubezpieczenie objęło partnera bądź partnerkę lub rodziców, z którymi już nie mieszkasz. Zgodnie z przepisami, nie możesz tego zrobić, więc jeśli Twój bliski utraci prawo do świadczeń. Może skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego NFZ. Będzie musiał jednak wnieść opłatę. Dlatego warto pomyśleć o prywatnym ubezpieczeniu medycznym, zanim bliska osoba nie zostanie objęta ubezpieczeniem w ramach publicznej służby zdrowia. 

Moje dziecko wymaga specjalistycznej opieki – co zagwarantuje mu ubezpieczenie?

Rodzinne ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ dają prawo do wielu świadczeń gwarantowanych. M.in. do leczenia szpitalnego, korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej czy ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Jednak dostęp do lekarzy specjalistów w praktyce jest bardzo ograniczony. Rodzice niejednokrotnie muszą czekać wiele miesięcy, by skorzystać z pomocy. 

Ubezpieczenie zdrowotne dziecka nie musi jednak oznaczać wyrzeczeń i problemów. Warto pomyśleć o prywatnym ubezpieczeniu rodzinnym, pozwalającym objąć ochroną wszystkich bliskich. Nawet partnera, z którym pozostaje się w nieformalnym związku czy rodziców, z którymi się nie mieszka. 

Ile kosztuje prywatne rodzinne ubezpieczenie zdrowotne

Warto pamiętać, że jeśli wykupisz prywatne ubezpieczenie rodzinne zdrowotne, nie oznacza to, że nie możesz korzystać z publicznej służby zdrowia. Taka polisa będzie uzupełnieniem świadczeń, a jej koszty wbrew pozorom nie są wysokie. Zazwyczaj miesięczna składka dla jednego członka rodziny waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. W zależności od tego, jak rozbudowany jest pakiet świadczeń. Decydując się na rodzinne ubezpieczenie zdrowotne, możesz liczyć na wiele zniżek, dlatego ostateczny koszt polisy nie będzie wysoki.  

Author

Napisz komentarz