Ubezpieczenie na życie wykupuje nieco mniej niż połowa naszych rodaków. Statystycznie dzieje się to zwykle dopiero po przekroczeniu 30 roku życia. Robimy to więc zazwyczaj w momencie, gdy zakładamy już własną rodzinę. Nie możemy sobie pozwolić na to, by niespodziewane zdarzenia zagroziły jej bytowi. Co trzeba mieć na uwadze, aby warunek ten został spełniony? Jak zadbać o to, by nie wiązało się to z nadmiernymi kosztami? Polisa rodzinna to często jedyna dobra recepta.

Wspólna polisa rodzinna na życie to bardziej opłacalny wybór 

Aby móc cieszyć się niskimi składkami, przystępujemy niekiedy do ubezpieczeń grupowych. Musimy się jednak wówczas godzić z faktem, że nie mamy pola manewru w zakresie doboru pasujących nam obszarów ochrony i innych warunków. W dodatku suma ubezpieczenia jest bardzo skromna. Rodzinne ubezpieczenie na życie to szczególne rozwiązanie – pozwala niskim kosztem objąć wiele osób, jednocześnie jednak zachowuje cechy indywidualnego. To bardzo ważne, bo przecież gdy chodzi o losy naszych najbliższych, właśnie swoboda w kreowaniu odpowiadającej nam postaci takiego produktu pozwala o nie zadbać właściwie. Odrębne polisy poszczególnych członków rodziny tracą wobec tego większy sens. Zwłaszcza, że rodzinne ubezpieczenia na życie nierzadko wymaga składki w wysokości nawet 50 zł albo jeszcze niższej. 

Należy jednak ustalić, czy na pewno jesteśmy adresatem interesujących nas propozycji. Sprawdźmy więc, co dane towarzystwo ubezpieczeniowe rozumie pod pojęciem rodziny. Czy wymaga np. prowadzenia jednego gospodarstwa domowego – a to przy obecnej ruchliwości społecznej i realiach rynku pracy może nie być oczywiste –  albo kto może do niej przystąpić. Chcielibyśmy objąć nią np. dziadków? W porządku, upewnijmy się tylko, że nie przekraczają jeszcze limitu wieku, jeśli dana polisa rodzinna go przewiduje. Gdy go natomiast osiągnie, zwykle może kontynuować ochronę indywidualnie. 

Ustal, jakim potrzebom ma sprostać Twoje rodzinne ubezpieczenie na życie

Jeśli już wiemy, które oferty są dla nas i zdołaliśmy krąg wyboru wstępnie zawęzić, pozostaje nam określić konkretne potrzeby i sposób ochrony. Nie dla każdego musi przecież być taki sam. Odpowiedzialnym rodzicom przyda się polisa na życie z możliwie wysoką sumą ubezpieczenia. Z kolei aby dzieci mogły się bez większych obaw aktywnie rozwijać, warto wykupić i polisę NNW. Zwłaszcza, jeśli są np. w szkole lub poza nią oddają się rozmaitym sportom. Innej postaci ochrony będą wymagali też seniorzy. Katalog zdarzeń, jakie mogą być objęte ubezpieczeniem obejmuje zwykle śmierć, wypadek, pobyt w szpitalu, przebycie operacji, poważne zachorowanie, uszczerbek na zdrowiu czy niezdolność do pracy.

Warto szczegółowo zapoznać się ze szczegółami każdej oferty i dobrać takie rozszerzenia, jakie rzeczywiście mogą nam być potrzebne. Wraz z ich ilością rosnąć będzie koszt składki. Musimy więc rozważyć znaczenie, jakie będzie miała dla nas suma ubezpieczenia. Z drugiej strony ochrona na wypadek konkretnych ryzyk i możliwy do udźwignięcia koszt. Przy czym ten w przypadku tego typu polis tak czy inaczej wypada nader korzystnie. Wprost nieocenione są tu narzędzia online. Dobry kalkulator czy porównywarka pozwoli nam w przejrzysty sposób porównać różne produkty i dokonać właściwej oceny. 

Zanim dokonasz zakupu, wnikliwie przeanalizuj OWU!

To, że nie będziemy oszczędzać – bo cóż to za oszczędność, jeśli ryzykujemy losem własnej rodziny – i wybierzemy szeroki zakres ochrony wraz z wysoką SU nie zawsze może oznaczać, że zadanie zabezpieczenia przyszłości swoich najbliższych wykonaliśmy w pełni skutecznie. Jak zawsze więc należy uważnie zapoznać się z ustalonymi warunkami. Katalog wyłączeń w znacznej mierze powtarza w się w różnych polisach. Kreatywność ubezpieczycieli w tym zakresie jest jednak nieokiełznana, toteż nigdy nie należy lekceważyć zadania ich uważnej lektury. Wiele nieporozumień może wyniknąć też z definicji poszczególnych zdarzeń. Nawet jeśli określone zagadnienia wydają się oczywiste, ustal, co oznaczają dla TU! Warte uwagi jest także to, jak dane towarzystwo oceniane jest przez możliwie licznych konsumentów. Zerknijmy więc i na dobry ranking zbierający takie dane i sprawdźmy, jak dana polisa rodzinna w nim wypada. 

Author

Jestem autorem i redaktorem tekstów o ubezpieczeniach na życie, ubezpieczeniach zdrowotnych i majątkowych.

Napisz komentarz