Każdy rodzic chce dla swojej pociechy jak najlepiej. Wraz z początkiem roku szkolnego rodzice decydują się na wykupienie grupowego ubezpieczenia NNW dla dziecka. Czy jednak to wystarczy, by chronić je w razie poważnych problemów zdrowotnych? Co zrobić, gdy lekarz mówi, że w kolejce do dziecięcego specjalisty musisz czekać pół roku? Dowiedzmy się, czy potrzebne jest nam odrębne ubezpieczenie zdrowotne dziecka. 

Z tego tekstu dowiedz się:

  • Kiedy mogę objąć dziecko ubezpieczeniem zdrowotnym?
  • Moje dziecko kończy 18 lat – co dalej?
  • Czy ubezpieczenie NNW dziecka wystarczy?
  • Co obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne dziecka?

Kiedy mogę objąć dziecko ubezpieczeniem zdrowotnym?

Każde dziecko powinno być objęte obowiązkowym świadczeniem zdrowotnym w ramach NFZ. Musisz tylko zgłosić je do ubezpieczenia zdrowotnego. Jak to zrobić? Któryś z pracujących rodziców zgłasza pracodawcy chęć włączenia do swojego ubezpieczenia dziecka (nie wiąże się to z żadnymi opłatami, a wysokość składki pozostaje taka sama). Po narodzinach i nadaniu dziecku numeru PESEL, rodzice mają na to 7 dni. Za niedopełnienie tego obowiązku rodzicom grozi kara grzywny. Co w przypadku, jeśli rodzice są bezrobotni? Do ubezpieczenia dziecko mogą włączyć również np. dziadkowie. Zrobią to jednak tylko wtedy, gdy niepracujący rodzice nie są zgłoszeni jako bezrobotni w Urzędzie Pracy. Jeśli zostali zarejestrowani, przysługują im świadczenia i mogą dopisać do ubezpieczenia również pociechę. 

Ubezpieczenie zdrowotne dziecka w ramach NFZ jest obowiązkowe, co oznacza, że nie możesz z niego zrezygnować. Dziecku przysługuje specjalna ochrona, jednak publiczna służba zdrowia nie zawsze jest w stanie poradzić sobie z wyzwaniami. Rodzice narzekają na długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty. Są rozczarowani jakością usług, a także tym, że często, aby móc towarzyszyć dziecku podczas wizyty, zmuszeni są wziąć dzień wolnego. 

Moje dziecko kończy 18 lat – co dalej?

Dziecko jest objęte ubezpieczeniem zdrowotnym aż do momentu osiągnięcia pełnoletności lub do 26. roku życia, jeśli będzie kontynuować naukę. Po osiągnięciu pełnoletności i podjęciu pracy będzie mieć prawo do świadczeń, ponieważ będzie podlegać obowiązkowi ubezpieczeniowemu. Jeśli jednak Twoja pociecha ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, ograniczenia dotyczące wieku nie obowiązują. 

Czy ubezpieczenie NNW dziecka wystarczy?

Zazwyczaj na początku roku szkolnego masz możliwość zadecydowania, czy włączyć swoje dziecko do grupowego ubezpieczenia NNW oferowanego za pośrednictwem szkoły. Składka na takie ubezpieczenie nie jest zazwyczaj wysoka, ponieważ w ramach grupowej polisy, najczęściej zakres ochrony również jest niewielki. Najlepiej skonsultować się z agentem ubezpieczeniowym i porównać ofertę indywidualną, aby wybrać dla swojej pociechy najlepsze rozwiązanie. Czy NNW dla dziecka wystarczy, by zapewnić mu skuteczną ochronę? Polisa chroni jedynie w przypadku nieszczęśliwego wypadku – co z sytuacją, w której Twoja pociecha ciężko zachoruje lub będzie musiała przejść operację w szpitalu? W takim przypadku warto rozważyć, czy nie zdecydować się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne dziecka. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują nie tylko polisy NNW, ale również ubezpieczenia zdrowotne. 

Co obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne dziecka?

Leczenie na NFZ potrafi sprawić wiele trudności – oprócz kolejek do lekarzy, pacjenci skarżą się również na problemy z załatwieniem formalności. Osoby, które muszą być pod stałą opieką specjalisty doskonale wiedzą, że leczenie w ramach publicznej służby zdrowia może być problematyczne. Prywatne wizyty u specjalistów to z kolei spory wydatek – nie każdego stać na to, by pozwolić sobie na regularne kontrole. Jednym z rozwiązań jest zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego dla swojego dziecka. Kiedy się na nie zdecydować? 

Przede wszystkim wtedy, kiedy Twoja pociecha wymaga regularnych wizyt u specjalistów. Nieważne, czy ma problemy ze wzrokiem, jest alergikiem czy musi kontrolować serce u kardiologa. Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu medycznemu dziecko będzie chronione w razie ewentualnej choroby. Możesz dowolnie dobrać zakres ochrony oraz sumę ubezpieczenia, w zależności od potrzeb. 

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka gwarantuje dostęp do wielu specjalistów bez konieczności czekania miesiącami na wizytę. To spora oszczędność czasu, ale i pieniędzy, w ramach polisy można skorzystać z wizyt lekarskich, zrobić potrzebne badania czy rozpocząć leczenie. 

Nawet jeśli Twoje dziecko jest ubezpieczone w szkole od NNW, nie pomoże mu w wielu przypadkach. Polisa NNW przyda się w jednorazowo, gdy zdarzy się wypadek. Ubezpieczenie zdrowotne jest z kolei pomocne wtedy, kiedy dziecko choruje lub może zachorować i wymaga częstych wizyt lekarskich. 

Author

Napisz komentarz