Wielu rodziców martwi się o to, jak zabezpieczyć swoje dziecko w razie, gdyby przytrafił im się wypadek lub zmarli. Dodatkowo chcieliby zapewnić mu dobry start w przyszłość. Dobrym rozwiązaniem może okazać się polisa posagowa dla dziecka, która jest ubezpieczeniem o charakterze ochronnym i oszczędnościowym. Dowiedz się, jak działa ubezpieczenie posagowe. 

Na czym polega ubezpieczenie posagowe i kto może je wykupić?

Polisa posagowa została stworzona dla rodziców, którzy chcą zadbać o przyszłość swojej pociechy. Jeśli Twoje dziecko nie ukończyło 18 lat, możesz zdecydować się na zakup ubezpieczenia. Ma ono pełnić dwie funkcje – ochronić dziecko w trudnych sytuacjach życiowych, np. gdy poważnie zachorujesz, ulegniesz wypadkowi czy doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu. Jest to równoznaczne z tym, że gdyby doszło do takiego zdarzenia, możesz liczyć na wypłatę świadczenia. 

Druga funkcja polega na oszczędzaniu pieniędzy na przyszłość dziecka. Składki są odkładane na specjalne konto, a ich suma zostanie przekazana dziecku najwcześniej, gdy skończy 18. rok życia. 

Dlaczego warto zdecydować się na polisę posagową?

Jest to niezwykle praktyczna forma zabezpieczenia dziecka. Nie dość, że zyskujemy ubezpieczenie w razie nieprzewidzianych sytuacji, to mamy możliwość zebrania dla dziecka sporego kapitału, który w dorosłym życiu może przeznaczyć na dowolny cel. Niezależnie od tego, jaką kwotę indywidualnie ustalisz (np. 20, 50 czy 100 tys. złotych), będzie to ogromne wsparcie dla dziecka – pomoże mu zrealizować marzenie o studiowaniu za granicą czy kupnie własnego samochodu lub mieszkania. 

Dodatkowo, ubezpieczenie posagowe dla dziecka nie różni się zasadniczo ochroną, którą gwarantuje polisa na życie. Tutaj również można liczyć na wypłatę świadczenia w razie wypadku, pobytu w szpitalu czy trwałego uszczerbku na zdrowiu. 

Jeśli nie ubezpieczenie posagowe, to co?

Jeśli jednak nie chcesz zdecydować się na polisę posagową, to możesz skorzystać również z innych opcji. Dobrym rozwiązaniem jest również wykupienie indywidualnego ubezpieczenia na życie dla siebie i dziecka. Często Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferują np. rozbudowane warianty ubezpieczenia szkolnego czy ubezpieczenia NNW (np. możliwość objęcia ochroną również pociechy). Warto jednak pamiętać, że gwarantują one jedynie ochronę w razie wystąpienia określonych w umowie zdarzeń. 
Jeśli myślisz o zabezpieczeniu także finansów dziecka – możesz rozważyć założenie konta oszczędnościowego. Dzięki temu będziemy gromadzić środki efektywniej, a pociecha, gdy ukończy 18. rok życia, może z nich skorzystać. Zastanów się jednak, czy zawiązywanie umowy osobno z Towarzystwem, by zapewnić dziecku ochronę oraz z bankiem, by oszczędzać na jego przyszłość, to dobry pomysł. Ubezpieczenie posagowe jest z pewnością prostszym i wygodniejszym rozwiązaniem.

Author

Napisz komentarz